Sny ako diagnostické nástroje…

“Iniciální sny budoucího analyzanda mohou terapeutovi poskytnout důležité informace jak z hlediska diagnózy, tak i prognózy. I když interpretace snů nemůže nikdy nahradit klinické vyšetření, mohou sny znamenat vekou pomoc, jsou-li vhodně využity společně s dalším klinickým materiálem.”

Terapeut se dotazuje na současné nebo významné sny v minulosti, což je součást vstupního rozhovoru. Během tohoto rozhovoru terapeut zjišťuje důležité informace o pacientovi jako např.: úroneň intelektových funkcí, schopnost abstrakce, orientace v čase, místech a ruzných reálných či hypotetických situacích, dotazy padají na nedávné a vzdálené vzpomínky, zjišťuje typ afektivní odpovědi a další potřebné indicie.

Nepříliš staré sny, hlavně ty, jež se zdály po návštěvě terapeuta, mohou odhalit různé aspekty průběhu nevědomých funkcí. Sny objevující se záhy po začátku terapie, poukazují občas na dalekosáhlé důsledky řešení aktuálního problému.

“Př.: Muž, který se po dlouhou dobu převlékal do ženských šatů, měl v raném stádiu analýzy sen, ve kterém se v ženském oděvu procházel po hotelovém parkovišti. Náhle z něho začaly šaty padat a on se probudil. Sen nastínil možnost úspěšné léčby transvestismu ( bez jakýchkoli prvků homosexuality) v relativně krátké době (během poměrně krátké léčby se samozřejmě vyskytla kritická období).”

Diferenční diagnóza

“Iniciální sny mohou pomoci při diferenční diagnóze například anxiózní nebo depresivní neurózy. Sny nám také mohou pomoci rozlišit, zda pacient trpí neurózou, psychózou, charakterovými či organickými problémy, které se mohou projevovat stejnými symptomy. Diagnostické pojmy sice mohou být stanoveny odlišně v různých diagnostických systémech, ale základní klinické syndromy zůstávají relativné konstatní. Základní neurotické vzorce se prezentují jako směs úzkosti a deprese s různými stupni disociace.” 

Deprese

 Teorií o vzniku a příčinách depresí je mnoho. Od čistě psychogenních k organickým. Psychogenní deprese mají často mnoho společného s faktem nevyjádřeného hněvu, jemuž nebyl dán ve vědomí dostatečný prostor a obrací se k jáskému obrazu, což způsobuje deprese. “Tato klasická psychologická dynamika se může projevit s neobvyklou jasností ve snech a může tak posloužit jako diagnostický indikátor.”

Př.: Žena, jejíž manžel udržoval vztah s jinou ženou, trpěla depresí. Zdály se jí sny, v nichž byla ohrožována nejrůznějším hmyzem a plazy. Jakmile zaujala asertivnější postoj, deprese ustoupila, celý vývoj se odrážel v jejích snech. “

To, co bývá bdělým já prožíváno jako deprese, se bude pravděpodobně ve snu projevovat jako agrese jiné postavy vůči snovému já.

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: