Výlet do paralelného sveta…životný sen

Snívate radi? Spomeniete si občas na niektoré sny?

Možno ste si všimli, že existujú sny, v ktorých viete, že snívate, a také, o ktorých to zistíte až po prebudení. Sny, v ktorých súčasne pozorujete, že snívate, sa nazývajú lucidné (bdelé), pretože určitá časť vášho vedomia (pozorovateľ) pri nich bdie. V takých snoch sa zvyčajne môžete rozhodnúť, ako budete postupovať ďalej, kým pri iných snoch ste iba súčasťou diania bez možnosti rozhodovania.

Závoj životnej lži pôsobí na nás podobne ako sen bez pozorovateľa. Všetky „bežné“ udalosti, ako správanie, výroky, rady a odkazy iných osôb, sa do priebehu sna vhodne zakomponujú.

Takýto sen má len málokedy filmový záver. Neskončí sa pekne a pokojne, kým sa znovu rozsvietia svetlá v premietacej sále. Väčšina snov vás púta dovtedy, kým vás neprebudí nejaká, často dramatická udalosť. Buď sa udeje vo vašom sne (padáte do hĺbky alebo niečo podobné), alebo vás prebudí niečo mimo vášho sna (napríklad zvuk budíka).

Veľmi podobne je to aj s ilúziami o vašom živote.

Ste zapletení do deja, ktorý stále pokračuje. Udalosti a impulzy prichádzajú a odchádzajú, niektoré búrlivo a hlasno, iné nenápadne a potichu, a všetky sú súčasťou vášho sna. To trvá dovtedy, kým vás z neho neprebudí nejaká veľmi dramatická udalosť. Takou udalosťou môže byť napríklad to, že vás opustí partner alebo partnerka.

Neskôr sa možno zamyslíte: Ako som sa mohol tak dlho a až tak zásadne mýliť? S kým som to vlastne žil?

Ak ste si v určitej oblasti robili veľké plány a teraz zisťujete, že ich nemôžete uskutočniť, lebo sa vám práve rúca celý svet, táto dramatická okolnosť vás môže prebudiť z ilúzie. Ak ste presvedčení, že ten či onen nepekný stav jednoducho musíte akceptovať, a zrazu sa vám život prevráti naruby, aby vám dokázal, že sa to dá aj inak, krajšie, takisto môžete precitnúť z nejakého omylu. Ak ste presvedčení, že najväčšou slobodou je život osamote, a zrazu stretnete človeka, ktorý na vás hlboko zapôsobí, môže vás to prebudiť. Dokonca aj keď ste presvedčení, že najväčšiu lásku svojho života ste už prežili, život vás môže prekvapiť niečím oveľa lepším.

Prevzaté z knihy Tajomstvo siedmych závojom Ruediger Schache

2 myšlienky na “Výlet do paralelného sveta…životný sen

 1. Ahoj Martinka. 🙂 Pekný článok, iba ak dovolíš, dodám svoje poznanie. 😎 Čo je snenie ? Sloboda duše, nezviazaná konvenciami myslenia, programov kolektívneho či rodičovského, a egom, našou súčasťou – tzv.darom pre poznanie. :-). Snívame v podstate v každom okamihu :-), lebo daný stav tzv. “reál” si tvoríme práve konvenciami toho všetkého, a to v podstate aj súčasne odmietame, čo sa prejavuje nestálosťou, nepokojom a sme pri tom nešťastní.
  Život o sebe je krásne plynulými okamihmi, ktoré nevnímame, práve tým, že sa upriamujeme na myslenie. Myseľ je krásny nástroj, však ak nás ovládne, čo sa deje neustále, 🙂 – ( pokiaľ sa neprebudíme ) 🙂 , sme iba ” iluzionosti”, hrajúci svoje neustále role poznania 😛 … a tak si môžeme zaspievať – kolo, kolo mlýnske 😀 …
  Prajem ti krásny zbytok dníka 🙂 …

  Páči sa mi

 2. Treba byť správne naladený, aby sme si mohli pritiahnuť vibračne rovnaké veci, po ktorých túžime.

  Toto posledné si vystihla dokonale Ivetka. 😉

  Myseľ je krásny nástroj, však ak nás ovládne, čo sa deje neustále, ( pokiaľ sa neprebudíme ) 🙂 , sme iba ” iluzionosti”, hrajúci svoje neustále role poznania … a tak si môžeme zaspievať – kolo, kolo mlýnske … 😆
  Ďakujem za tvoje myšlienky a tiež ti želám krásny zvyšok dňa. 😉

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: