Kniha Daniel…

Niektorí ľudia zvyknú čítať knihy od konca. Jeden človek kedysi povedal: „Skôr ako si prečítam knihu, prelistujem ju a prečítam poslednú kapitolu. Keď dočítam poslednú kapitolu, zistím, či mám chuť prečítať si zvyšok knihy, alebo nie.“ Dnes večer začneme študovať knihy proroka Daniela. Ale my začneme poslednou dvanástou kapitolou. Pre pochopenie zámeru knihy je dôležité poznať čo je napísané v záverečnej kapitole.

Čo je hlavnou témou knihy Daniel? Prečo bola kniha Daniel napísaná? Prečo venujeme čas štúdiu knihy, ktorá bola napísaná pred viac ako 2500 rokmi?

Väčšina ľudí chce niečo moderné, niečo, čo sa týka ich súčasného života. Prečo študovať knihu napísanú viac ako 500 rokov pred Kristom?

Kniha napísaná pre dobu konca

Daniel 12,4: „A ty, Danielu, zavri tie slová a zapečať knihu až do toho času, keď bude mať byť koniec. Mnohí budú spytovať a rozmnoží sa vedomosť.“
Dan 12, 6: A riekol mužovi oblečenému v ľanovom rúchu, ktorý stál hore nad vodami rieky: Kedy bude koniec tým divným veciam?“
Dan 12,8: „A ja, keď som to počul a nerozumel som tomu, povedal som: Môj pane, čo bude po tom všetkom?“
Dan 12,9: „A riekol: Choď, Danielu, lebo slová sú zavreté a zapečatené až do času konca.“
Dan 12,13: „A ty choď ku koncu a budeš odpočívať a vstaneš ku svojmu lósu pri
konci tých dní.“ Čo majú tieto verše spoločné? Sú písané pre dobu konca.

Vo verši Dan 12,4 anjel povedal: „A ty, Danielu, zavri tie slová a zapečať knihy až do času, keď bude mať byť koniec. Mnohí budú spytovať a rozmnoží sa vedomosť.“

Kniha Daniel je zapečatená do určitého času – do doby konca. To znamená, že v poslednej dobe ľudských dejín bude odhalený presný význam proroctiev knihy Daniel.

Prečo teda študujeme knihu napísanú 600 rokov pred Kristom?

Táto kniha Biblie má svoje zvláštne poslanie, má veľký význam aj pre našu dobu. Bola napísaná pre obdobie histórie zeme, známe ako doba konca. Ľudia na celom svete pozorujú, že svet, v ktorom žijeme je vo veľkej kríze. Máme veľké problémy so zločinnosťou, násilím, korupciou, zneužívaním moci. Národy sú vťahované do politického boja a prežívajú množstvo konfliktov. Stredný východ je žeravým miestom, ktoré hrozí výbuchom. Zemetrasenia, prírodné katastrofy, hlad, epidémie a množstvo iných problémov sužuje ľudstvo.

V Biblii sú dve knihy, ktorým potrebujeme rozumieť, aby sme sa vedeli orientovať v dejinách a vedeli čo znamená, že žijeme v dobe konca. Je to kniha Daniel v Starej zmluve a kniha Zjavenie Jána v Novej zmluve. Tieto knihy číta a študuje veľmi málo ľudí. Dnes sa už totiž neverí v absolútnu pravdu. Sme kresťania alebo veriaci z tradície, zo zvyku, z lenivosti. Na to nepotrebujeme dôkazy. Absolútna pravda neexistuje. Každý nech má svoje náboženstvo, a nakoniec sa hovorí už len o kultúre, tradícii, či dokonca národnosti. Aj v mene údajného rešpektovania plurality už neriskujeme otvoriť sa voči druhému, aby sme sa od neho poučili alebo spoznali ho; nepodstupujeme riziko konfrontácie alebo zmeny.

Uprednostňujeme neprejavovanú pravdu a uspokojujeme sa s opakovaním slov a gest z minulosti bez toho, že by sme nad nimi uvažovali. Pravda sa ospevuje už len pomocou výrazov „myslím si, že“ alebo „cítim, že“. Pre vlastné uspokojenie to mnohým stačí. Nikto sa nepýta konkrétne, pretože pravda už neoslovuje.

Preto aj Danielovo proroctvo zostáva nepovšimnuté. Radšej pôjdeme hľadať dôkazy inde. Odmietame ísť ďalej. Presvedčivosť tohto proroctva nespočíva len v jednoduchom rozumovom uznaní, že výklad je správny a týka sa pravého Mesiáša. Toto proroctvo prebúdza z letargie a zaväzuje. Viac

Kniha Daniel

5 myšlienok na “Kniha Daniel…

  1. Neviem či existuje Kniha Daniel 2, podľa mňa ide len o iné spracovanie. V kresťanských Bibliách je Kniha Daniel medzi prorockými knihami. V hebrejských Bibliách je kniha uvedená medzi tzv. Spismi na konci . Zrejme by bola uvedená v starom, či novom zákone, ale nie je tam.

    Apokalypsa sa končí výhľadom na Boží súd, vzkriesenie a oslávenie Božích verných , čo prorokoval aj Ježiš.

    Páči sa mi

  2. …………Boží sú.len si nepredstavujme pod tým dačo ohýzdne,prodte sme tam i so svojimi prežitkami,no pozor v ten záverečný nám bude žalobcom Satan…….ˇžime tak aby sme vždy v sebe našli cestu k Bohu či už veríme,alebo nie…….On v nás verí 🙂 R

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: