Zjavenia Jána…

Blíži sa Svätojánska noc, ktorá súvisý s narodením Jána Krstiteľa. Včera ma niekto naviedol, aby som si pozrela Jánove zjavenia a na svätojánsku noc si vychutnala jej kúzlo a sledovala svoje odkazy v snoch… Vždy ma niekto navedie a posunie k niečomu inému. 😛

Poslednou knihou Biblie je Zjavenie apoštola Jána. Kniha má aj prívlastok Apokalypsa z dôvodu katastrofických scén budúcich časov.

Kniha opisuje vízie, ktoré sa Jánovi dostali na ostrove Patmos. Ostrov sa nachádza medzi ostrovmi Kos a Samos v Egejskom mori neďaleko západotureckého pobrežia.

Kniha je napísaná pravdepodobne v rokoch 94 až 96 nášho letopočtu. Podľa starej cirkevnej tradície sa považuje za autora knihy Ježišov učeník – apoštol Ján.

     

Niektorí biblisti pripisujú autorstvo niektorému z Jánových žiakov. Ak uvážime obdobie, kedy bola kniha pravdepodobne spísaná a koľko rokov by v tomto období mal Ján – Ježišov učeník, tak sa prikláňam k autorstvu niektorého z jeho žiakov, ktorí knihu spísal podľa rozprávania Jána – čiže z druhej ruky.
     

Kniha je plná opisov obrazov, proroctiev, neznámych zvierat a bytostí, obsahuje veľa nezrozumiteľných opisov údajných budúcich udalostí. Celé generácie teológov do dnešnej doby si lámu hlavy nad teologickým výkladom knihy. Rovnako aj biblisti. Doteraz sa učení ľudia jednoznačne nezhodli, čo alebo koho jednotlivé obrazy znázorňujú. Nezhodli sa ani v tom, či sa opisované udalosti už stali v minulosti alebo sa iba majú stať v budúcnosti v porovnaní k súčasnosti. Celé generácie ľudí očakávali dokonanie Jánovho proroctva za ich života. Nestalo sa tak. Mnohí moderní vykladači umiestňujú Jánovo proroctvo do našej doby.

Hľadajú paralely medzi Zjavením a konkrétnymi historickými udalosťami od spísania knihy až do druhého príchodu Mesiáša. V Jánových apokalyptických obrazoch niektorí vykladači nachádzajú udalosti charakteristické práve pre našu dobu – globálne oteplovanie, havária atómovej elektrárne v Černobyle, šířenie AIDS, Satana stotožňujú s Hitlerom alebo Stalinom,… Mnohí veria, že z knihy je možné vyčítať boží plán osudu ľudstva – skončenie nášho veku a nástup novej éry – královstva pokoja. 

Na mnohých miestach knihy je vidieť veľký vplyv vznikajúcej kresťanskej ideológie, čo možno postrehnúť aj z predkladaných citátov. A práve text, popretkávaný krestanskými prvkami, skutočný význam celého zjavnia zastiera do nezrozumitelného textu. Pozrime sa najskôr na niektoré tradičné a teologické vysvetlenia obrazov, symbolov Zjavenia Jána.     

Šelma a jej sedem hláv symbolizujú krutých, despotických vládcov s ich kráľovstvom. Sedemhlavá šelma s neviestkou symbolizujú Rímsku ríšu s jej císarom a hlavné mesto Rím. Rím je aj dnes známy ako mesto stojace na sedmich pahorkoch. Do Jánovho obdobia vládlo v Ríme sedem císarov. Päť ich podľa Jána už padlo: Augustus, Tiberius, Gaius (Caligula), Claudius a Nero. Šiesty, ktorý kraľuje je Vespasián a siedmy, ktorý ešte neprišiel, je Titus vládnuci iba dva roky (79 – 81 n.l.). Jeho nástupca Domicián (81 – 96 n.l.) je onou šelmou, ôsmym kráľom. S Domiciánom znova začalo obdobie krutej vlády pripomínajúcu Neronovú vládu.    

Nebeský drak (Zjv 12) je ztotožňovaný so Satanom. Vízia ženy odenej slnkom je zase ztotožňovaná s Máriou. Jazdec na bielom koni (Zjv 19-11) má symbolizovať návrat Ježiša. Baránok so siedmymi rohami a očami predstavuje Ježiša Vykupiteľa.
     

Na ukážku tradičného a teologického výkladu hádam stačí. Existujú pokusy o výklad videnia aj iné „neteologické“, ktoré sa pokúšajú ztotožňovať znamenia v knihe so súčasnými civilizačnými znakmi. Ako príklad uvediem len niektoré myšlienky.

 Zjv 13-7: „A bolo jej dovolené viesť vojnu proti svätým a zvíťaziť nad nimi. Dostala moc nad každým kmeňom, ľudom, jazykom a národom. 8 Budú sa jej klaňať všetci, čo obývajú zem,…“

Výklad Zjv 13-7 hovorí o prenasledovaní svätých a veriacich. Ale kedy sa to malo alebo má stať? Prvých kresťanov prenasledovali v Ríme už v prvom storočí. Prenasledovanie kresťanov – protestantov – v rôznych krajinách Európy sa odohrávalo po objavení sa protestantských názorov. Prenasledovanie kresťanov sa uskutočnilo po francúzskej revolúcii na konci 18. storočia, aj v dobách fašizmu a komunizmu, v niektorých krajinách sa odohráva aj dnes. Kto sa zaručí, že znova nebude prenasledovanie kresťanov v budúcnosti? O ktorom období hovorí proroctvo? viac…

Zjavenie Jána:

Zjv 1 Zjv 2 Zjv 3 Zjv 4 Zjv 5 Zjv 6 Zjv 7 Zjv 8 Zjv 9 Zjv 10 Zjv 11 Zjv 12 Zjv 13 Zjv 14 Zjv 15 Zjv 16 Zjv 17 Zjv 18 Zjv 19 Zjv 20 Zjv 21 Zjv 22

2 myšlienky na “Zjavenia Jána…

  1. mojko..teda 🙂 to ako si spravila stránku ???
    a k Jánovi sa ešte vyjadrím 🙂 ..len teraz dumám..ako si to spravila 🙂 🙄 ..sa mi to veľmi páči 🙂

    Páči sa mi

  2. Túto mám súkromnú od 2009 a zapisovala som si osobnejšie sny sem a moje vízie. Potom ma napadlo sem presťahovať všetky sny a dať ju ako verejnú. Ešte treba nejaké úpravy. 🙄

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: