Ako vedome snívať…

Blumen-fliegen-Surreal-Traum-Traum-Grau-Digiart-510x510[1]Znovu mám obdobie nespavosti. Snažím sa telo uvoľniť dýchaním, je ľahké, upadám hlbšie a predstavujem si ako pomaly zaspávam. Začne to fungovať a podvedomie snívať, no ja som v bdelom stave. 🙄 Vidím všetky obrazy sna, ktoré podvedomie predkladá  a občas sa zamýšľam nad tým , kam na tie hlúposti podvedomie chodí. 😆  Mojim uvedomením sa podvedomie stiahne do úzadia a znova to po krátkom čase zopakuje nejakým snom. Nesnažím sa do snov zasahovať, meniť ich a ovplyvňovať. Chcem len tvrdo zaspať a už len nevedieť o sebe a snívať. 😉  Mám rada spánok a snenie.

Potom príde fáza hlbokého spánku, ktorá trvá krátku chvíľu a znova sa preberiem. A takto sa to deje až do nejakej 4. rannej hodiny, kedy konečne moje vedomie uzná, že by si rado oddýchlo aj ono a spíme všetci, teda okrem podvedomia, ktoré stále pracuje. 😉  Ak sa toto deje už 3. deň po sebe , tak to je už veľa aj na mňa.  

Existujú techniky, kedy môžete takejto bdelosti počas spania dosiahnuť, no ja by som skorej brala techniku tvrdého 8-10. hodinového spánku s kvalitnými snami. Možno som náročná, alebo ma niečo nabáda žiť nočným životom.  Snáď na  to prídem, prečo je môj mozog stále aktívny a nepotrebuje toľko spánku. Našla som knihu od Roberta Mossa Vedomé snenie, tak asi si ju zakúpim a zistím ako tú moju bdelosť pozitívne využiť. 😉

Čo to vlastne je vedomé snenie?
Na jednom blogu som našla techniky ako sa dopracovať do tohoto stavu. Vedomé snenie sa dá opísať takto: “Som plne bdelý a vedomý si seba, toho že je to sen, plne si uvedomujem svoj čin, plne si uvedomujem slobodu svojho rozhodovania, a môžem sa slobodne rozhodnúť, čo chcem urobiť, a slobodne, podľa vlastného uváženia konať.”

Čitateľ určite postrehne, že toto je idálny stav aj počas dňa. Koľko z nás je schopných sa vedome rozhodovať len na krátku dobu počas dňa? Prečo vlastne dosiahnuť bdelý stav aj počas spánku? Pretože človek bdelý a vedomý si seba aj vo sne môže plne využiť čas, ktorý mu je k dispozícii počas spánku. Tým sa vlastne život človeka rozšíri ešte o ďalší čas, ktorý môže človek využiť pre seba. Kto by toho využiť nechcel?

Ako teda na to v praxi?

Ak to niekto chce dosiahnuť vedomé snenie, v prvom rade zabudnite na všetky tie hlúposti, čo sa píšu v knihách. Správna literatúra vám zdelí jediné – vedomý bdelý život. Inak to ani nejde. To majú ostatne za cieľ rôzne meditácie, hlavne aby sa človek uchvátil všemožnými technikami, ktoré majú za prvoradý cieľ zvýšiť efektivitu predaja knihy (rôzne ” ..XXL… za 21 dní”), jej atraktivitu (jéj, to musí fungovať…). Techniky mu môžu privodiť nezdravý duševný stav (hlavne ak k tomu má človek nábeh), pretože každá technika má nejaký cieľ. A cieľ techniky zasahujúcej do psychiky človeka je daný vždy len vzhľadom k duševnému stavu jedinca (čo jedinec to iný stav), jedinec sám nieje schopný určiť svoj stav vzhľadom na danú techniku, nevie či si ju môže dovoliť, môže si ňou ublížiť. To mnohí autori ani nevedia, nevedia že konkrétne techniky musí voliť človek, ktorý postrehuje trochu viac, nie len konto vo svojej peňaženke a predaj kníh, a nevedia, aké je nebezpečné robiť v tejto oblasti nejaké pokusy sústredením.

Cieľom článku nieje strašiť ľudí, kde až človek môže skončiť, príkladov je dosť, cieľom je ukázať jednoduchú a efektívnz spôsob.

Zabudtnite na techniky. Pokiaľ nebudete vedome žiť, nič také sa nestane. Vedomý a bdelý sen je výsledkom istého spôsobu života počas dňa. Ak človek je vedomý počas dňa, vedomie sa prenesie samé aj do spánku. Nič viac, nič menej. Skutočne v tom je celý ten v tip, ktorý tvorí miliónový biznis. Je to o spôsobe života, nie so snoch.

Poďme na to.

Človek sa musí neprestajne kontrolovať, udržiavať pozornosť na tom, čo robí. Byť bdelý a vedomý každého pohybu, pocitu, myšlienky. Musí vedieť o tom, že teraz sa pozerá, teraz cíti, teraz počuje – “vedome prijímať informácie zmyslami.” Tým sa musí a tiež aj usadí pozornosťou akoby sa v sebe, počas celého dňa. A dobré je si občas cez deň položiť otázku – kto som? Je toto skutočnosť, alebo sen?

Je to prax na dlho, niekedy veľmi dlho, je v podstate ukazovateľom pokroku v sebauvedomovaní počas bežného dňa, života, takže s tým, kedy sa dostavia výsledky, si hlavu nerobte. Dostavia sa po vedomom živote, samé (ďalší podvod, že niečo sa dá dosiahnuť za XX dní podľa priloženého návodu). Záleží od človeka. Pre niekoho je uvedomovanie bežné, stačí mu trochu poupraviť podmienky, a niekto sa uvedomí možno len keď zakopne a spadne, tomu môže trvať celé mesiace sa naučiť cez deň si na seba spomenúť na krátke chvíle.

Sen je obyčajne následkom toho, čo prežíva človek cez deň. Ak človek o sebe nevie cez deň, logicky nevie o sebe ani vo sne. Logické a jednoduché ako facka. Bolo by trochu absurdné, ak by bol človek počas sna uvedomelejší, bdelejší a “prítomnejší” ako počas bežného dňa, potom by sa tento život javil väčším snom, ako sen samotný. Takže logicky – ak si dokážete permanentne uvedomovať svoju činnosť, nebudete na seba zabúdať, môžete si byť istí, že následné uvedomovanie sa prenesie aj do sna (spánku). Poznatky a výsledky bdelého jednania sa dajú v mnohom zužitkovať aj v bežnom živote. Človek si po čase takéhoto bdelého žitia uvedomí, že je počas dňa akoby nežil, vôbec neexistoval. Celý deň o sebe nevie, a koľko dá práce, pokiaľ sa naučí uvedomovať natoľko v sebe, aby sa uvedomil aj vo sne.

Druhá rada, ktorá uľahčí si uvedomenie sa vo sne – aby si človek dostatočne oddýchol (dostatok spánku). Na večer nepozerať rozrušujúce filmy. A za tretie – dobrá vec – minimálne tu hodinu dve pred spánkom jesť iba ľahké jedlo (keď človek už chce konzumovať – zelenina,ovocie). Organizmus nemá čo počas spánku po správnosti tráviť, pohyby žalúda v tele počas spánku ho vyrušujú. Je to aj s toho hľadiska nezdravé, že všetko sa ukladá vtedy do tela. Človek po najedení by mal mať ľahký pohyb (počas spánku asi ťažko). A chce to tiež začať sa trochu ukázňovať, pretože neukáznené jednanie vás vytrhne z bdelosti.

Ak sa začnú prejavovať vedomé sny, prosím vás nehľadajte v tom nejaké stavy, osvietenie, budhovstvo, mágiu, mystické stavy alebo že ste niečo viac ako ostatní, výnimoční.

Nič také. Zo začiatku ste si vedomí len toho, že sen je sen. Časom si uvedomíte, že v tom sne ste aj vy :-). A následne, keď si budete plne vedomí seba, uvedomíte si, že sa môžete rozhodovať. V konečnom dôsledku je vedomý sen ukazateľ, že na seba prestávate zabúdať počas dňa, že sa zlepšuje vaša prax sa uvedomovať, byť bdelý. Vedomý sen je po správnosti len vedľajší následok :-). Nič viac, nič menej. A podľa toho to aj tak berte, chcete predsa zostať normálni. (pretože to niesú vždy len príjemné zážitky, rovnako ako aj v bežnom živote nejde všetko hladko.) Aj vo sne konajte tak, že čo nechcete, aby robili iní vám, nerobte ani vy im. Možno to príde trochu úsmevné, ale aj človek vo sne nejako jedná, reaguje, a aj postavy vo sne majú nejaký prejav, svoje reakcie.

Je nepríjemné, keď taká postava sa bude brániť pred vaším útokom a tiež na vás zaútočí, hoci je to len sen. Aj keď si človek uvedomí, že to je len sen, môže po čase ovplyvňovať snovú realitu pevným želaním. Strach je emócia, ktorá znemožňuje mu rozhodovať, či už počas bdelého dňa, alebo dňa nebdelého. Tak isto zlovôľa, nenávisť, lakomosť a iné negatívne stavy. Ten čo ublíži, nemá takú možnosť sa plne rozhodovať, je schopný konať len podľa svojho duševného stavu, tým postráda schopnosť odporovať tomu čo sa následne deje aj vo sne, pretože aj vo sne logicky očakáva trest. Človek s čistým svedomím a bdelým, uvedomelým životom môže konať slobodne aj vo sne, pri uvedomení si snenia a seba konať podľa vlastnej vôle.

Ak sa dostavia nepríjemné zážitky, nebojte sa ich. Je to iba strach, a strach do predu predpokladá nejakú reakciu. Jednoducho sa rozhodnite, že sa nedáte ovládať svojím strachom, aj tak sa vám nemôže vo sne nič stať. A chtíč človeku totálne oblbne hlavu.. už už aby to bolo… – to k ničomu nevedie. Na to tiež zabudnite, že budete vo sne nahánať slečny alebo chlapov :-), pretože rozvírením citov a zapojením sa do deja strácate kontrolu nad sebou, a nad správaním vo sne, a to už vás potom sen ženie kade sa mu zachce, a vy jednáte podľa toho, ako cítite, a prestávate si uvedomovať, že máte slobodnú vôľu sa rozhodovať a výsledok je …

Pre tých čo sa nedajú odradiť zdĺhavou prácou a pokročia:

Ak ste vo sne bdelí, pozorujte všetko rovnako ako cez deň, pozorovanie vám môže priniesť postrehy, ktoré niekedy napovedia, alebo napomôžu riešiť aktuálnu životnú situáciu (nieje to pravidlom, opäť pripomínam – nehľadajte v tom nejaké osvietenia, symboly veštiace budúcnosť). Niekedy je prekvapivé, keď sa stane, že vedomie vo sne na pár okamihov bdelejšie ako cez deň. Nenechajte sa strhnúť dejom aj vo sne, pozorujte. Môžete sa dozvedieť veľa užitočných vecí. Veci aj o sebe, človek sa vie prejaviť vo sne bez zábran (veľa sa ich človek dozvie už bdelým pozorovaním aj počas dňa). Keď sa vo sne uvedomí, akoby začala jeho osobnosť fungovať naplno, takže chvíľu trvá, kým si plne uvedomí aj to, že má možnosť sa vedome rozhodovať. Je to skrátka úsilie nie na jeden deň a noc.

Nad snom nejako neuvažujte – držte sa v prítomnosti, pozorovaní. Ulíhajte a vstávajte s radosťou. Treba dosnívať, prebudil sa, následuje “realita,” naozaj nič viac, nič menej.

Ani nemajte výčitky, keď sa v tom sne niečo prihodí. Stalo sa to a to, je to len sen, predsa čo bolo, vrátiť sa nedá, a tým dupľom už nie vo sne. Vo sne sa môžu stať aj tie najabsurdnejšie veci. A dávať snu význam predpovedí je nezmysel. Človek si prvé sekundy po zobudení sen dotvára, vymýšľa, či už vezme alebo nevezme moje slová na vedomie, takže na konci dňa to už môže byť niečo iné ako to čo človek sníval skutočne. Berte tak, že tým, že máte vedomé sny sa pre vás nič nemení, akorát to, že o sebe viete (v tej dobe už nielen) cez deň, ale aj v spánku.

K rozhodnutiu vedome sniť vedú rôzne pohnútky človeka, ale ak človek chce dospieť k dobrým výsledkom, základ je ten istý – bdelosť. Poznanie, ktoré vyplýva z praxe vedomého života, sa dá všestranne uplatniť. Môže spôsobiť objasnie aj iných situácií, o ktoré človek vôbec nestál, a opatriť poznatky, ktoré vôbec neboli cieľom praxe. Takže sa ničoho nebojte, žite vedome, aj keby sa “dialo nič.” Žite teda realitu, nie sny, bdejte, žite svoj stav svojej prítomnosti a svojej existencie, nie stav neprítomnoti ako vo sne. Až bdelosťou človek zisťuje, čo je realita.

Zdroj

14 myšlienok na “Ako vedome snívať…

 1. Si si vedomý seba samého? Dokážeš sa vnímať aj duševne a preciťovať tak?

  Vedomé prežívanie – vnútorný svet človeka, ktorý je pomocou sebapoznávania dostupný iba jemu samotnému, človek si uvedomuje svoj vlastný duševný život. Ide o myšlienky, vnemy, pocity, city, túžby, motivácie konania, snahy,…Predmetom prežívania je vonkajší svet, stav vlastného organizmu, vlastnej mysle.

  Počkaj na tretí symbol, ten ťa navedie viac. Alebo si rob meditku, utíš myšlienky a len vnímaj srdce duše, preciťuj a načúvaj jej hlasu.

  Tu máš ideálnu hudbu. http://anitram.wordpress.com/2012/12/23/hold-me/
  Verím, že prídeš na to. 😉

  Páči sa mi

 2. veľmi dobrý a poučný článok 😉 už dlhšie sa snažím vedome snívať podľa všelijakých tzv. “návodov” ale po prečítaní tohoto článku sa sústredením na tú bdelosť počas dňa a budem čakať, kedy sa “prebudím” aj vo sne 😀

  Páči sa mi

 3. Dá sa k tomu dopracovať aj dýchaním a uvoľňovaním tela, teda mne to funguje,ak je mozog aktívny a nechce ešte spať. Dýchaním sa uvoľňujem až do stavu, kedy vnímam, že telo akoby už zaspávalo, no nespím. Vtedy začína už prebiehať aj prvá fáza snenia a ja som bdelí pozorovateľ.

  Poviem ti, ale radšej som nevedomí pozorovateľ, lebo potom pozerám aké hlúposti mi idú do sna. 😆

  Dnes ráno som si povedala, že som málo času vedomá si seba samej a tak sa budem snažiť viac vnímať svoju duševnú podstatu a zjednocovať sa. Skúšaj aj ty a uvidíš . 😉 Maj krásny dník Majka.

  Páči sa mi

 4. tým dýchaním a uvoľňovaním som to skúšala tiež ale akosi sa nikdy nemôžem dostať až do toho stavu 😉 no uvidím..raz sa mi to snáď podarí 🙂
  a aj tebe prajem krásny deň 😉 🙂

  Páči sa mi

 5. a o tej hladine alfa som už niekedy tuším počula…vedela by si mi prosím ťa tak v skratke napísať, čo to je vlastne za stav? 🙂 neskôr si určite prečítam aj tie knižky ale teraz mám toho dosť aj v škole takže, ak by ti to nevadilo trochu ma poinformovať :))

  Páči sa mi

 6. Dobré ránko Majka…som rada, že si tu nájdeš potrebné veci pre seba. To aj ja niekedy. 😉

  Naše vedomie pracuje v určitých hladínách vnímania. Hladina alfa je vlastne len stav uvoľnenia, v ktorom sme, ak meditujeme. Prestávame vnímať vonkajšok a pomaly upadáme do uvoľneného stavu. V tejto hladine je najvhodnejšie pracovať s našim programom v hlave, odstraňovať rôzne chybné vzorce a robiť seba lepším človekom. O tom máš písané v tej knihe od José Silvu. Ak chceš knihy si ulož, možno sa ti niekedy zídu. Náš mozog upravuje svoje frekvencie kmitania a podľa toho prechádza do jednotlivých hladín, alebo rovín. Tu sú popísané.

  Hladina delta (0,5-3 Hz) – hlboký útlm všetkých mozgových funkcií, hlboký bezsenný spánok a hlboká relaxácia. Organizmus sa regeneruje.

  Hladina theta (4-7 Hz) – čiastočný útlm vedomia, mozog nereaguje na vonkajšie podnety. Spánok doprevádzaný snením, podporuje predstavivosť a tvorivosť.

  Hladina alfa(8-13 Hz) – stav základného uvoľnenia, mozog sa nezaoberá myslením. Používa sa pri relaxáciách, meditáciách a liečení. Dochádza k stimulácii pamäte a schopnosti učenia, k odstráneniu stresov a únavy, k posilneniu a regenerácii všetkých životných funkcií. V bežnom živote sa v hladine alfa nachádzame každé ráno pri prebúdzaní a každý večer pri zaspávaní.

  Hladina beta (14-a viac Hz) – stav vedomého sústredenia na vonkajší svet. V tejto hladine sa nachádzame prevažnú časť dňa. Vyššie frekvencie (nad 20 Hz) dosahujeme pri vysokom duševnom výkone alebo pri stresových situáciách.

  Takže od hladiny alfa k thete – sneniu je len kúsok. 😉

  Páči sa mi

 7. Ahoj,

  v článku je viacero dobrých vecí, ale aj zopár zavádzajúcich. Konkrétne to, že za snami nič hľadať netreba, že si ich človek hneď po zobudení dotvára, že nemá na ne myslieť… Každý, kto máva prorocké sny (ako aj ja), vie, že sú možné. Že je možné, aby sa človeku prisnila budúcnosť, a to nielen vo forme spochybniteľných symbolov, ale aj priamo, že človek prežije viac-menej presne to, čo sa mu neskôr stane, príp. že mu je budúcnosť vyslovene ukázaná. A že existuje niečo ako osud, hoci si to neprajeme.

  Páči sa mi

 8. Máš pravdu a uvedomila som si to aj pri aktuálnom článku, ktorý som dávala..no je je to pohľad autora. Treba brať do úvahy aj členenie snov, že každé naše telo sníva inak a astrálnym cestujeme do minulosti a budúcnosti.

  Prorocké sny som tiež mala a vyplnili sa aj obsahovo presne..no veľa našich snov je o našich túžbach a veciach, nad ktorými premýšľame. Ak mám zaujímavý sen..premýšľam, k čomu ma chcel sen naviesť a čo si mám pod ním uvedomiť…je to vlastne spolupráca podvedomia a ak začneme lepšie vnímať
  symboly, ich reč bude ľahšie pochopiteľná. U mňa sa sny plnia do 3 dní a väčšinou sa aj udejú tak, ako si ich vyložím. 😉

  Želám príjemné snívanie. 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: