Ničím neobmedzené vedomie…

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt unlimited consciousness
Ničím neobmedzené vedomie

Umenie života v ničím neobmedzenom vedomí môžeme prirovnať k dokonalosti a bezpodmienečnej láske. Uvedomujeme si v ňom, že v každej chvíli stojíme pred voľbou. Môžeme si vybrať, či budeme vidieť svet očami sudcu, ktorého motiváciou je podmienečná láska, mohli by sme vytvoriť hierarchiu viacerých úrovní typu „ja som lepší a ty si horší“, alebo sa môžeme pozerať na svet očami bezpodmienečnej lásky. V poslednom prípade neexistuje nijaká hierarchia. Všetci žijú životom, v ktorom vyjadrujú svoju jedinečnosť, a hovoria „áno“ alebo „nie“ tak, že si to neuvedomujú. Život je dokonalý, je to pravda, ktorá existuje v tejto chvíli. Je to ich život.

Vždy si môžeme vybrať a jedným rozhodnutím môžeme zmeniť veľa vecí. Keď sa mi niečo páči, môžem v tom pokračovať. Keď sa mi to nepáči, môžem to zmeniť. Nie preto, lebo musím, ale preto, lebo chcem. Záleží iba na vašom rozhodnutí. Vyberiete si život ovládaný jasným vedomím? 

Keď sa ilúzia rozplynie, zmocní sa nás veľký žiaľ. Každá strata prináša bolesť, ale za čím vlastne žialime? Stratíme napríklad blízkeho človeka… bude nám chýbať ten človek taký, aký bol, alebo sa budeme trápiť pre svoju ilúziu o ňom a pre jeho význam v našom živote?

Život ovládaný naším vedomím si vyžaduje prácu, preto sa v toltéckej tradícii sami nazývame bojovníkmi. Disciplína vedúca k majstrovstvu si vyžaduje dlhú prax. Čím dlhšie sa jej venujeme, tým ľahšie ju dodržiavame. Pre bojovníka je každá chvíľa rozhodnutím, ktoré musí urobiť s plným  vedomím. Všetky jeho rozhodnutia sú založené na pravde, pretože z nej nikdy nespúšťa zrak. Majstrovstvo spočíva v tom, že si uvedomujeme svoj život a slobodne robíme rozhodnutia, ktorými svoj život formujeme.

Jediný spôsob, ako toto poznanie uviesť do života, je prax.

Nikdy sa nenaučíte variť a neochutnáte nové jedlo, ak stále budete v rukách iba držať kuchársku knihu a do kuchyne nevojdete. To isté platí o každej knihe týkajúcej sa poznania predovšetkým o posvätných knihách z celého sveta. Keď ich budete iba čítať, sú to len slová vytlačené na papieri. Ich esenciu a význam oživíte, až keď ich uvediete do života. Takto sa pravda presadzuje v živote – keď sa stane pravdou pre vás, pretože sa stane vašou životnou
skúsenosťou.

Jednoducho povedané, viesť život s plným vedomím znamená, že každú chvíľu robíme zmysluplné rozhodnutia. Môžeme si vybrať život z pohľadu podmienečnej alebo bezpodmienečnej lásky. Tento výber vám umožní utvárať si vlastný život ako neprestajne sa vyvíjajúce, majstrovské dielo. A takýto život vám všetkým želám.

Úryvok z knihy Žiť s plným vedomím Don Miguel Ruiz

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s