Kontinuita vědomí

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt reinkarnation
Kontinuita vědomí

Představujeme si vědomí, které se stěhuje z jednoho těla do jiného, z jednoho života do dalšího, ale pokud existuje kontinuita vědomí, proč si tedy nepamatujeme své minulé životy?

Láma Yeshe: Do našich myslí se vtěsnává příliš mnoho supermarketových informací, a tím zapomínáme své předchozí zkušenosti. I vědci říkají, že mozek je omezený a že nové informace potlačují ty staré. Takhle to říkají, ale není to tak úplně pravda. Ve skutečnosti
je lidská mysl většinou bezděčná a nevědomá a tolik se zaměstnává novými zkušenostmi, že zapomíná ty staré. Zrekapitulujte si minulý měsíc – co se přesně dělo, jaké jste měli pocity, den po dni… Nepamatujete si to, že? Takže jít ještě dál zpátky, až do doby, kdy jste byli jen shlukem buněk v matčině děloze, a pak ještě dál do minulosti, to je
velmi těžké, že?

Ale když to budete postupně cvičit, neustále zkoumat svou mysl, budete časem schopni vybavit si více a více svých minulých zážitků. Mnozí jsme možná zažili, že jsme velmi zvláštně reagovali na nějakou událost a byli jsme překvapení z této reakce, protože se nezdála být založená na zkušenostech pouze z tohoto života. „To je divné.

Proč jen jsem takhle reagoval? Nemám tušení, odkud to přišlo.“ Přišlo to ze zkušenosti z minulého života. Moderní psychologie takové reakce nedokáže vysvětlit, protože nerozumí mentální kontinuitě, bezpočátečné povaze každé jednotlivé mysli. Nerozumí tomu, že mentální reakce mohou být výsledkem podnětů vzniklých před tisíci a tisíci lety. Ale pokud vydržíte zkoumat svou mysl prostřednictvím meditace, všechno tohle nakonec pochopíte skrze svou vlastní zkušenost.

Může být škodlivé zjistit něco o svých minulých životech? Může to být rušivé?

Láma Yeshe : No, může to být jak dobrá, tak špatná zkušenost. Když si své předchozí životy plně uvědomíte, bude to pozitivní zkušenost. Rozrušení pramení z nevědomosti. Měli byste se snažit poznat charakteristickou povahu negativity. Když se vám to podaří, problém bude vyřešen. Porozumění podstatě negativity zastaví problémy, které negativita  přináší. Správné porozumění je proto jediným řešením fyzických i mentálních problémů. Vždycky byste měli velmi pozorně zkoumat to, jak vydáváte svou energii: přináší vám to radost, nebo ne? Je to velká zodpovědnost, nemyslíte? Máte na výběr: cesta moudrosti nebo cesta nevědomosti.

Zdroj: STÁT SE SVÝM VLASTNÍM TERAPEUTEM úvod do buddhistického způsobu myšlení

Autor: Láma Yeshe  

One thought on “Kontinuita vědomí

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: