Na které straně spíte ? Je zdravější pravý nebo levý bok ?

spanok69Dostala som do mailu od Martušky takúto zaujímavosť a zistila som, že aj ja spím na zlej strane. 😦

Není jedno, na které straně spíte. Ne každý ví, že pozice, kterou si vybereme na spaní, má výrazný vliv na naše trávení a tím i na zdraví. Proto není žádným překvapením, že například již v dávných dobách si mniši po každém jídle šli alespoň na 10 minut lehnout. Tím výrazně usnadnili celému procesu trávení.Také není náhoda, že Indové, ale i tradiční ayurvédské medicína doporučují si po jídle na chvíli lehnout.

Ne však na kteroukoliv stranu. Ležet musíte na levém boku. Proč právě levý bok? Důvodem je to, že náš trávicí i lymfatický systém jsou stavěny tak, že optimálně pracují při ležení na levém boku. V případě lymfatického systému většina našich lymfovodov směřuje do hrudního mízovodů. Ten se nachází na levé straně, stejně jako slezina, která je jedním z hlavních orgánů lymfatického systému. Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu, která by ho poháněla, spoléhat se musí pouze na zemskou gravitaci. Při ležení na levém boku se tak lymfatická tekutina snadněji pohybuje tím správným směrem.

Orgány trávicího systému, jako jsou játra či žlučník, jsou schopné správně vylučovat trávicí šťávy (žlučník) a odvádět metabolické produkty (játra) také tehdy, když ležíme na levé straně.V případě žaludku je v něm zkonzumované jídlo vhodně umístěné a správně se tráví opět tehdy, když ležíme na levé straně. Pro lepší pochopení a vizualizaci toho, co se v žaludku děje při ležení na pravém a levém bodu, viz následující obrázek :

image001

Závěr :
Je všeobecně akceptovaným pravidlem, že nikdy bychom neměli jít spát s plným žaludkem.To samozřejmě stále platí i nadále.Pokud si však po jídle rádi chvíli zdřímnete, můžete to teď dělat s klidným svědomím.Ujistěte se jen, že při tom ležíte na levém boku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: