Podvědomá Anima a Animus

animus_and_anima_by_tanathe-d5da604Životní jevy často skrývají opravdový proud vědomí, který je zdrojem našich činů. Obdivujeme krásu stromu, ale nevšímáme si jeho kořenů. Tyto kořeny, ukry-té v půdě, dávají stromu život. Maličkosti, ke kterým dochází ve vztahu, vychází z kořenů daného vztahu. Jsou jako větve stromu. Způsob, jakým kořeny rostou, bude určovat sílu a směr větví. Kořeny jakéhokoli vztahu jsou vyživovány nevědomými vlastnostmi a vzory, které jsme si vypěstovali během let a minulých životů. C. G. Jung, významný psycholog, psal o animě a animovi v lidském nevědomí. Považoval je za dvě strany stejného zdroje nevědomého vývoje. Tyto symboly jsou nesmírně důležité při snaze o pochopení toho, co se vlastně děje v mezilidských vztazích.

Sigmund Freud si všiml, že chlapci se učí lásce nej-prve od matky. Jak dítě roste, uchovává si podvědomé vzpomínky na její lásku jako symbol nebo model toho, co bude později hledat ve vztahu. Během let se k této nevědomé vzpomínce přidávají různé útržky, jako když stromu přibývají kořeny. Různí lidé, kteří projevují dítěti lásku svým vlastním způsobem, v něm zanechávají další dojmy, a on si pomalu začíná doplňovat do své původní představy různé detaily toho, co bude potřebovat od své partnerky. Například ho nějaká učitelka s tmavými vlasy pochválí za jeho výkon. Tím pádem si bude tmavovlasé ženy podvědomě pamatovat jako někoho, kdo povzbu-zuje jeho intelektuální schopnosti.

Možná ho někdy nějaká žena uklidnila konejšivým hlasem ve chvíli, kdy se něčeho bál. Může si tedy tento hlas zapamatovat jako symbol pocitu bezpečí. Jindy zase může potkat ženu, kte-rá mu projeví pozornost a péči, již zrovna potřebuje. Její vlastnosti pak přidá k podvědomé představě své „ideální ženy“. Podvědomé potřeby každého člověka se vyvíjejí přirozeně, stejně jako kořeny stromu rostou ve směru, který slibuje nejvíce vody a výživy. Když se všechny tyto různé aspekty lásky, ochrany a síly dají dohromady, vznikne představa „animy“. Na jejím základě se pak roz-víjí vkus muže ohledně žen, a každou ženu, se kterou se v životě setká, bude srovnávat s tímto obrazem.

I žena si vytváří podobnou představu. Shromažďuje mužské vlastnosti včetně svého otce, který jí projevoval lásku v dětství, a utváří si podvědomou představu „anima“. V každém vztahu bude srovnávat vlastnosti skutečného muže se svou idealizovanou představou.

Strom vyroste z drobného semínka. Ačkoli z tisíce semen dubu vyroste tisíc dubů, každý strom bude jiný, ne-boť jeho růst ovlivňuje výživa. Každý strom bude obdařen typickými vlastnostmi semene, ze kterého vzešel, neboť dub se nemůže stát javorem. A kořeny tohoto stromu jsou ovliv-něny podmínkami, které existovaly ještě před zrozením.

C. G. Jung zjistil, že fragmenty postav animy a anima pocházejí z běžných mýtických představ. Je také možné, že si do současného života přinášíme i podvědo­mé vzpomínky na lásky z minulých inkarnací v naději, že opět nalezneme stejné kvality a vlastnosti. Silný zážitek z mi-nulého života může ovlivnit vývoj podvě-domé představy animy či anima. To může způsobit, že si člověk přivolá „karmický vztah“ v současné inkarnaci.

Nejsou-li lidé schopni najít vlastnosti animy či ani-ma v partnerovi, přehnaně se s těmito vlastnostmi sami ztotožní. Hrají tak obě role. Když žena hraje současně roli muže nebo když muž předvádí ženské vlastnosti spo-lečně se svou vlatní mužskou rolí, může být jejich vztah velmi zmatený. A nezřídka si tito lidé ani neuvědomují, že tento zmatek pramení z představ v jejich nitru.

Hraní rolí

Do každého vztahu vstupujeme s rozdílným očekáváním. Někdy chceme najít bezpečí nebo trvalou lásku, dát smysl našemu bytí nebo dokonce potvrdit si svůj po-hled na život. Mnoho lidí má však sklon, jakmile vstoupí do vztahu, hrát určitou roli. Společnost, v níž žijeme, stanovuje role – matka, otec, dítě, přítel, milenec a mi-lenka. Některým lidem lépe vyhovuje role matky/dítěte nebo otce/dítěte než muže a ženy.

Z knihy Karmické vztahy Schulman Martin 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: