Štvrtý kľúč poznania…

4. klíč – nese v sobě Poznání činnosti předchozích Třech klíčů do světa protikladů dle idey Vhledu.

222292_239311849533730_110806988_nČtvrtý klíč : Má mnoho obměn. Záleží jakých klíčů bylo dosaženo, záleží i na cíli jedince. Výrazně se mění 4. klíč po dosažení 2. klíče.

Můžeme to popsat asi tak, že bez 2. klíče je aktivita ve 4. Klíči pasivní, tzn.,že probíhající děje a jevy pozorovatel jen zaznamenává a řadí je na správné místo, ale již je neovlivňuje. Po dosažení 2 .klíče toto pozorování a roztřídění zůstává, ale nyní se snaží Odpoutaně Aktivně jevy zušlechtit a silně aktivně napomoci, podle možných vztahů k nejvyšší dobré Realitě.

Takže z tohoto úhlu se jeví proces klíče silně aktivní. Nyní docházíme k tomu, že 4. klíč vlastně řeší činnost člověka po dosažení ostatních klíčů, prostřednictvím které se snaží uplatnit svůj Vhled. Je to velmi obtížné a je to záležitost celého života, neboť jevy a protiklady působí stále a on je musí bystře zaznamenávat a rozlišovat. V tomto ohledu se tímto způsobem zušlechťuje jeho vědomý charakter, ale je to také zkouška pevnosti jeho Vhledu.

Mnoho jedinců na tento klíč zapomíná, neboť mu nevěnuje patřičnou pozornost.

Je to zvlášť důležité pro toho, jak jsme se již zmínili pro toho, kdo už získal 2. klíč a chce pomoci Světu a Vesmíru v jeho nejvyšším Uskutečnění. Důležité je pochopit myšlenku odpoutaně aktivně, která, pokud jsou klíče v člověku zhmotněny, je naprosto bez námahy přirozená. Ten, kdo ještě nedošel kýženého konce, má se tomu vědomě a v boji se svým EGEM co nejvíce přiblížit a bojovat o uskutečnění této formy projevu.

Odpoutaně aktivně – tím se myslí, že každý, pokud vytváří aktivní způsob činnosti, je k ní vnitřně naprosto neosobní. Nesmí lpět na výsledku svého snažení, a ať se již projev zdaří, či ne, je k tomu indiferentní. Důležitý je jeho osobní vnitřní postoj a myšlenka a dobře ví, že je to již záležitost Karmy, Osudu a fyzikálních Zákonů. V této relativitě si uvědomuje, že je těžko říci, co je dobré a co špatné, takže on na to pohlíží s klidem. Naprosto neuskutečňuje absolutní zlo a snaží se snížit výsledky toho, co již vzniklo jinou negativní činností.

Toto je opravdu těžký problém ukázat, kde je relativní a kde absolutní hranice.

Může to vyřešit jedině správný Vhled, nebo částečně i vyšší rozum člověka. Vezmeme-li opět, jako přirovnání list papíru, 4. klíč je to, co mysl pomocí pera píše na tento papír a jaký se tím tomu dodává charakter, či informaci – myšlenku. Je to tedy činnost – psaní, samo o sobě řízené Vhledem píšícího.

Z knihy Šijo joga

Súvisiace články:

Druhý a tretí kľúč…

Štyri kľúče k pravde…

Podvedomá myseľ…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: