Námesačnosť…

Stalo sa vám, že ste boli námesačný? Môj brat tak pochodil celý dom porozsvecoval všade svetlá a potom šiel do postele a o ničom ani nevedel. 😆  Mama za ním chodila a zhasínala. Ja som naschvál spávala osvietená mesiacom, aby na mňa pôsobil a nič. 🙄

Vraj námesačnosť sa vyskytuje najmä u malých detí. Rodičia či starší súrodenci sú preto často svedkami neuveriteľných činov týchto vlastne spiacich detí. Chodenie po dome nie je nebezpečné, no vychádzanie na ulicu či otváranie okien nebezpečným už byť môže.

Čo je príčinou takéhoto zváštneho konania?

Námesačnosť alebo odborne somnambulizmus sa často prejavuje v obdobiach stresu a napätia. Mesiac ako planéta s tým nemá vôbec nič spoločné! Ako sa nám v ťažkých životných situáciach alebo pred veľkými skúškami snívajú podivné sny, tak je to aj s námesačnosťou. Odborníci sa domnievajú, že u postihnutých osôb ide o rýchly prechod z fázy hlbokého spánku do spánku povrchnejšieho. Možno teda hovoriť o poruche prebúdzania.

Námesační ľudia bývajú najmä vo filmoch často vtipne vyobrazení, no v skutočnosti ide len o poruchu spánku, ktorú nikto nemôže ovplyvniť, tak ako neovplyvní svoje sny. Jedine ak sa naučí kontrolovať svoju nervozitu a dospeje do stavu duševného vyrovnania. To je krásna predstava, ale v dnešnej dobe aj ťažko realizovateľná. Samozrejme sú tu ešte rôzne hypnózy a podobné metódy, ktoré sľubujú pomoc so všetkými možnými problémami. Na ich účinnosť si musí spraviť názor asi každý sám.

Zatiaľ nie je úplne potvrdené, že by somnambulizmus bol dedičný. Výskumy však potvrdili, že ak sa vyskytol v dvoch generáciách po sebe, je veľmi pravdepodobné, že sa vyskytne aj v tretej.

Námesačný človek môže na svojich nočných potulkách robiť naozaj čokoľvek. Ak s niekym takýmto žijete, mali by ste vedieť, ako mu pomôcť. Vezmime do úvahy niekoľko zásad:

  • Spiaceho nikdy nezobúdzať! Mohol by sa dostať do šoku a ešte si ublížiť. Ideálne je takéhoto človeka jemne nasmerovať späť do postele a povedať mu, aby spal ďalej.
  • Zachovajte kľud! Nech už je jeho počínanie akokoľvek nezvyčajné, treba zostať pokojný a priateľský.
  • Nespúšťajte námesačného z očí a chráňte ho pred úrazmi!

Samotný človek, ktorý o sebe vie, že má so somnambulizmom problém, by sa mal vystríhať stavom prehnanej únavy a vyčerpanosti a ak je to možné aj stresu a veľkého napätia.

Námesačný človek nemá problém prekonávať žiadne prekážky – ani schody, ani dvere (ani zamknuté!)… Často som sa zobúdzal niekde inde, než som pôvodne zaspával. Môže to byť nebezpečné, najmä ak opustíte bezpečnú zónu vášho domu/bytu a vydáte sa na výlet mimo neho. 😉

Zdroj -Internet

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: