Spíte a snívate?

Právě teď, v tomto okamžiku jste vzhůru …nebo sníte?„Co je to za hloupou otázku,“ řeknete si. „Čtu tuhle knihu! Samozřejmě, že jsem vzhůru!“ Dobrá, jste vzhůru. Pojďme ale na chvíli předstírat, že spíte. Udělejte vše, co je nutné, abyste tuhle myš­lenku mohli akceptovat. Řekněte si s jistotou: „Spím, toto je sen. Nečtu Vědomé snění pro začátečníky. Zdá se mi, že čtu Vědomé snění pro začátečníky.“

Testování reality

Teď, když jsme zjistili, že spíte, se dobře rozhléd­něte kolem. Pokud jste doma, podívejte se na nábytek, všední maličkosti, knihy i hodiny na stěně. Je všech­no tam, kde jste to nechali? Máte dojem, že některé předměty nejsou na svém místě? Leží v rohu místnosti ztracená hračka z dětství? Změnil se tvar, barva nebo velikost místnosti? Pokuste se známé místo vidět no­výma očima a předstírejte, že se testujete. Jeden před­mět ve vašem pokoji není na svém místě. Dokážete jej najít?

Pokud jste mimo domov, prozkoumejte prostředí, ve kterém se nacházíte. Jaké slyšíte zvuky? Patří tam všechny? Podívejte se na lidi kolem. Jsou všichni ne­známí? Připadá vám někdo povědomý? Jsou oblečení, jak jste očekávali?

A co svět kolem vás? Připadají vám některé prvky nápadně neobvyklé? Mají hodiny a hodinky ciferní­ky, ručičky a číslice, jaké by měly mít?

Podívejte se na nápisy například na dveřích toalety, v restauraci a na ulici. Přečtěte si je dvakrát. Je nápis při každém přečtení stejný?

A co text této knihy?

Píše se v předchozím odstavci totéž co před sekundou? Podívejte se, jen abyste se ujistili. A co text tohoto odstavce, dává smysl, píše se v něm, co jste očekávali, nebo žvatlá koncept západka klonová, pokrm v klínku kladiva?

Hodnocení snového testu

Rychle se zamyslete: když jste narazili na nesmy­slná slova v poslední větě – jak jste se cítili? Byli jste na zlomek sekundy zmatení? Dali jste si druhý pokus? Přečetli jste si ten blábol ještě jednou a pokoušeli se v něm najít smysl? Napadlo vás alespoň na okamžik, zda opravdu ne­sníte? Pokud ano, blahopřeji: právě jste učinili první krok na cestě ke svým vlastním vědomým snům.

Co je vědomý sen?

Vědomý stav: jednoduchá definice …Jednoduše řečeno, vědomé sny jsou sny, ve kterých ten co sní:

a) ví, že sní,

b) a dosáhne určitého stupně kontroly nad obsahem snu i nad směrem, kterým se sen ubírá

Jakmile zkušený člověk, zabývající se vědomým sněním, zjistí, že právě prožívá vědomý sen, je scho­pen si podle osobního vkusu upravit prostředí, posta­vy a děj svého snu.

Nápověda vědomých snů

V typickém vědomém snu si snící člověk všimne nějakého malého detailu – obecně nazývaného snová nápověda – který ho upozorní, že sní. Snová nápově­da se liší člověk od člověka a sen od snu, ale typicky zahrnuje:

Neobvyklé ciferníky hodin

– hodiny bez ručiček

– ciferníky s neobvyklými čísly

– hodiny s prázdnými ciferníky

– hodiny s ciferníky, které se otáčejí nebo rotují

Nestabilní text

– knihy s neobvykle obtížným nebo nečitelným textem

– nadpisy nebo nápisy s měnícím se či posouvají­cím se textem

– novinové stránky popsané nesmyslným textem

Předměty používané nebo vyrobené neobvyklým způsobem

– had jako tkanička do bot

– elektrický přístroj bez přívodní šňůry

– čtvercový deštník

– klávesnice výtahu bez tlačítek či číslic

Nemožné děje nebo události

– letící člověk

– měnící se předměty

– člověk nebo místo se náhle promění v někoho či něco jiného

– zesnulí příbuzní jsou opět živí

– dávný přítel, který nezestárl

Skutečnější než skutečnost?

Podle mých vlastních zkušeností – i podle zkuše­ností dalších lidí zabývajících se vědomým sněním – jsou vědomé sny neobyčejně živé a intenzivní. Je snazší vzpomenout si na ně než na ostatní sny.

Několik minut po probuzení z vědomého snu se zdá skutečný svět méně „skutečný“ než svět snový!

I když je tento pocit zmatku rychle vystřídán mírnou euforií, kterou si pak člověk udržuje po celý den.Pokud se vám nikdy vědomý sen nezdál, může vám připadat představa „ovládaného snu“ bizarní… nebo dokonce hrozivá. Abyste tento zážitek lépe pochopili, přináším zde zkušenost z jednoho ze svých vědomých snů, který se mi zdál v průběhu výzkumu a psaní této knihy. Obsahuje mnoho kvalit, jež jsou pro vědo­mý sen běžné – kvality, které sami nakonec začnete ve svých vlastních vědomých snech rozpoznávat. Viac zaujímavostí nájdete v knihe  Vědomé snění pro začátečníky McElroy Mark .

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s