Sen ako zmes spomienok…

Spánek je provázen snem. Každý má sny, ale ne každý si je pamatuje a ne vždy. Mnoho lidí má sny jednobarevné, černobílé jako fotografie, někteří lidé mají sny barevné, ba někdy barevnost zvláště vyniká. Ráno si sen pamatují, dopoledne jej již zapomínají.

Sen je jako medúza: po vytažení z vody, tj. ze spánku, se rozplývá a deformuje. Velmi živé sny, příjemné i děsivé, se pamatují celý život.

Ve spánku odpočívá nejvyšší činitel, naše já, ale mozek funguje. Není zde nic, co by řadilo asociace v nějakém pořádku. Často jde o aglutinující myšlení. Sny se jeví leckdy nelogickými a nesmyslnými, ale při jejich prožívání není jejich nesmyslnost a nelogičnost chápána, to až po probuzení.

Sen je směsí a montáží vzpomínek, asociací a zpracováním tělesných pocitů (z měchýře močového, trávicího traktu, oběhu, dýchání, teploty) a působením prostředí. Zpracováním pocitů tělesných stává se sen ochráncem spánku. Padne-li spící osobě paprsek světla na tvář, vyvolá to sen o slunci, ohni: sveze-li se pokrývka a spící cítí chlad, sní o studené lázni, zimě atd.

Než subjekt usne, dochází k uvolnění v oblasti duševní, k ochabnutí pořádajícího činitele a k poruše izolace v nervstvu, jež je pak plně vyjádřena ve spánku.

V tomto hypnagogickém stavu se vyskytují již zmíněné halucinace. Vyskytuje se pocit trhnutí tělem. Je to patrně vzruch, který zabloudil na dráhu, kam neměl, a vyvolal trhnutí tělem, zejména dolními končetinami. Je to provázeno snem o klouznutí, padnutí, nebo snem podobným, a obyčejně následuje probuzení s úlekem. Lidi to děsí, jde však o nevinný fenomén.

Sny o létání vznikají patrně rovněž zabloudilým vzruchem do drah graviceptorů nebo do drah vedoucích k centrálnímu podráždění parietálního laloku. Jde o fenomén nevinný.

Při indispozici žaludeční se zdá o nechutném jídle. Pro některé choroby jsou některé sny typické: epileptikům se zdá o ohni, krvi, useknutých hlavách – převládá rudá barva – o jídle, o padání do vody ( když nastane záchvat) nebo o vodě vůbec.Hysterikům se zdají sny divoké, děsivé, s pronásledováním, krveprolitím, fungují v nich příšery, nadpřirozené jevy, kati, divoká zvířata.

Před projevem zhroucení oběhu krevního zdá se lidem stiženým srdeční chorobou, že je někdo hodní, že nemohou utíkat, že lezou do strmého kopce, že se prodírají tunelem, nemohou dýchat, padá na ně strop. Koronární příhoda noční bývá spojena s děsivým snem.

Arteriosklerotici mívají sny frustrační a rozpačité, nemohou být hotovi s prací, nemohou vše vyřídit, jsou ve spodním prádle na ulici apod.

Pacienti s poruchou močení, ale i zdraví pacienti s plným měchýřem močovým hledají záchod, a nemohou jej nalézt, stále tomu něco překáží.

Lidé trpící migrénou jsou v určitých známých krajinách, vždy stejných, ale jiných, než odpovídá příslušné krajině.

Neurotici mají různé úzkostné sny.

Při bolestech se zdá, že spícího bolí ta část těla, která ho skutečně bolí, nebo že je operován, ale někdy nastává projekce: např. při bolestech zubních se zdá, že vidí ovázané, stěžující si na bolest zubů.

Děti, zvláště okolo deseti let, mívají sny velmi děsivé.

Obyčejně se nezdá emočně nabitý sen o bezprostřední příhodě, ale o něčem, co se stalo před několika dny(snová,,inkubační doba“).

Jeden sen bývá složen z řady detailů z příhod posledních dnů.

Aberantní sny.

 Vzhledem k tomu, že ve snu jde o aglutinující myšlení, nelze z jednotlivého snu homosexuálního uzavírat na homosexuální sklony. Teprve když se takové sny opakují, a to platí i o snech sadistických, masochistických aj.., je podezření na místě. Proto k pochopení pohlavního života mají význam sny, zejména poluční. Jsou to sny lidí jinak normálních, s nimiž se nikdy nikomu nesvěří.

Sny normálního sexuálního obsahu má každý. U mužů v abstinenci při nich dochází k poluci. Poluční sny jsou dobrým klíčem k individuální erotice. Někdy ovšem nastává poluce i u snů neerotických. O snech polučních mluvíme i u žen, neboť i jim při nich zvlhne genitál.

Autor: Zdena Michalíčková(Švancárová)…čerpáno z knihy FANTASTICKÉ A MAGICKÉ – z hlediska psychiatrie (Vl.Vondráček , Fr. Holub)

Poselství snů III. a jeho tajemství

Zdroj: vykladvestby.webnode.cz

18 myšlienok na “Sen ako zmes spomienok…

 1. caute, tejto noci som mal zaujimavy sen. byval som v akomsi byte (nebol to nas byt) a zistil som, ze mi ktosi hadicou ako od hydrantu odobera vodu. neboli to prijemni ludia. s jednym som sa stretol, na tvari frajersky vyraz, taky ten neprijemny typ, co si je vedomy vlastnej sily a sily ludi za nim stojacich. upozornil som ho, ze za tu vodu budu musiet platit. potom sme sa stretli este raz a slusne som ho poprosil, aby s tym prestali, lebo inak budem musiet zmenit byt. to je vsetko, co si pamatam … a teraz moje pocity k tomu-bytosti, ktore sa zivia mojimi emociami? temne casti mojho ja? “sedivaci”? cely sen sa niesol v temnych farbach, nieco ako “film noir” … mozno mame vsetci taku matrixovsku pripojku/hadicu veducu z tretieho oka, jednak, aby sme nevideli a potom aj na to, aby tadial boli odsavane nase emocie, najma tie nizkovibracne. a otvaranie tretieho oka nie je nic ine ako odpajanie pripojky … co vy na to ?

  Páči sa mi

  1. Dobré ránko Roland, mne toto pripadá prvým dojmom, že ťa niekto odoberá o energiu. Naše telo tvorí väčšinou voda(voda=energia, voda je čistá, tak isto aj naša energia) a ak sa odoberá krv ide o ego a jeho čistenie. Len voda je zrejme symbolom energie v tebe, ktorú ti niekto odoberá. Hadičkami sme napojený s emocionálne s ľudmi, ale ak išla hadička s tretieho oka, mám pocit, že ide o nejakú bytosť,alebo človeka, ktorý ma silné napojenia pri sebe a bude sa snažiť ťahať tvoju energiu.Ten byt je tvoje telo. Neviem či aj v tomto prípade ide o čistenie, alebo o uberanie, ale skorej si myslím že o uberanie, lebo si vravel, že musíš za tú vodu platiť. Naša energia je drahocenná, ak nám chýba platíme tým na zdraví. Daj si pozor, neviem aké cvičenie robíš aby neprišlo k napojenie negatívnej energie a neschytal si blok ako ja, lebo tá negácia sa držala v mojom treťom oku ešte aj na druhý deň. http://anitram.wordpress.com/2012/03/16/druhy-energeticky-blok/

   Toto je môj pohľad. Myslím že sa to len odohraje, tak sa drž trojky(3dni, týždne , mesiace)

   Páči sa mi

 2. dakujem Martinka:) mne to cele pride skor ako vyjav z Matrixu. teraz mi este doslo, z v tom sne ti ludia nebyvali so mnou v tom byte, ale kdesi mimo a len mali napojenu hadicu na moj vodovod. co sa tyka odoberania energie, minimalne o jednej osobe viem, tu sa mi postupne dari eliminovat, ale sam som bol prekvapeny, ako to dokaze cloveku doslova zastavit zivot a netusi pritom, ze v tomto konkretnom pripade je obetou energetickeho vampyrizmu (aj ked so suhlasom Vyssieho Ja) … dalsia zaujimavost je, ze prave posledne dni sa mi dostavaju prevazne informacie o povahe reality, o vampyrizme, energetickych blokoch, ulohe emocii vo vyvine, atd. … co je nadherna synchronicita:)

  Páči sa mi

  1. Pozor na zákon príťažlivosti, zrejme to máš v sebe nejako spracovať, tak si k sebe nepritiahni niečo zlé vyššie. Ten byt si ty, preto tam oni nebývali, len ťa navštívili. OK idem variť pekný dník. Ak ma niečo napadne ešte napíšem. Páá

   Páči sa mi

 3. Zle som si to prečítala, myslela som, že tú vodu ťahli z teba.

  muž s negativními vlastnostmi, jež ohrožují snícího: personifikace archetypu Stín
  http://www.medo.cz/jaromir/kniha_trn_2v/_index_2st.html

  pokud hadice může plnit svůj účel, symbolizuje vědomé zaměření myšlenek k citům (hadicí proudí voda) nebo k aktivním činům při zpracovávání vnitřní energie, jež se váže k emocím (hadicí proudí hořlaviny), nebo k duchovní rovině (hadicí proudí plyn, jako vzdušný element)

  protože hadice symbolizuje právě vědomé zaměření myšlenek, stává se ve snech častým prostředkem k záchraně z nepříjemných pudových obrazů
  odtok vody: symbolizuje city, jimiž snící zahrnuje své okolí; někdy může s odtokem vody mizet emoční bolest

  Páči sa mi

 4. ja mam 11 a stale sa mi sníva o vlkoch mam ich strašne rada ale dnes sa mi sníval sen o bielom a čiernom vlkovy že som bola ich veduca ci kralovna abo daco take a ze sa volali cierny-bex bieli – anet CO TO ZNAMENA??

  Páči sa mi

 5. Bibka …Vlk v tvojom prípade sa ti vo snoch môže ukazovať ako tvoje duchovné zviera, ochranca, ktorý pomáha v tebe odstraňovať bolesť, emócie, alebo negatívne myšlienky.
  Preto je aj dobré sledovať, ktorý vlk v tvojich snoch prevláda, či biely, čo je čistota a božskosť, alebo čierny, čo je nagativita, zlé myslenie.

  Tým , že si ich kráľovná, môže to znamenať, aby si samú seba nepodceňovala a uvedomila si, že si omnoho viac a je v tebe veľká sila. Dvaja vlci je symbol čísla 2, čo znamená aj dualitu, teda telo a dušu, alebo protiklady dobro a zlo, biela a čierna. Toto v tebe je je. V každom z nás je dobré a zlé, ale je na nás ktorú stránku necháme prevládať, či tú dobrú, alebo zlú. takže hľadaj v sebe rovnováhu.

  Vlk ako duchovné zviera
  Vlk je mimoriadne inteligentný a spoločenský, ich zmysly sú ostré. Vlk naučí mlčaniu a ako veriť svojim inštinktom. V skutočnosti tí, ktorí žijú s totemom vlka, považujú svoje pocity za precíznejšie a vedia s nimi narábať pripravene. Vlk je synonymom slova ochranca. Človek pod jeho ochranou ochraňuje svoju rodinu a priateľov, pričom ich ochraňujú aj ich vlastní ochranní duchovia.

  Vlk inšpiruje rovnováhu, až voľnosť ducha dokáže spolunažívať so zameraním sa na rodinu. Sú verní do poslednej chvíle a vytrvalo stoja pri svojej svorke. Ich duch je
  bohatý v harmónii, pokoji a v úcte. Vážia si postavenie, v ktorom žijú, napriek tomu sú nezávislí a venujú čas svojim blížnym. Tí, ktorí disponujú totemom vlka sa naučia, ako majú viesť silnú rodinu tak, že nestratia svoju vlastnú osobnosť.

  Máš dobrého ochráncu, mojim je orol. 😉

  Bibka krásne sviatky ti prajem a v novom roku nech sa ti darí a splní veľa tajných želaní. 😉

  Páči sa mi

 6. Mne sa snivalo o 1 jednom.bol to cierny vlk kt.ma nahanal a ja utekala po schodoch v panelaku az do nejakeho bytu kde som pred vlkom zatvorila dvere.neviem ci ma pokusal ale viem ze o to mu prave islo.a pamatam sa este na jedno a to ze niekoho ,aj drzal v celusti.bol zakusnuty a ja som mu otvorila rukami tlamu dokoran az som pocula puknutie sanky.co to znamena prosim?

  Páči sa mi

 7. Vlk vo sne je negatívny symbol, kedy je nám ubližované na našej nižšej pudovej stránke živočíšnosti..útok vlka je útok na našu sexualitu a my sa jej snažíme ubrániť. U teba ide o nátlak z vonka.

  Páči sa mi

 8. Dobry den, u mna sa objavil vlk znovu. ked som mala 22 rokov, skor ako sprievodca a ochranca, vyhla som sa vtedy velmi zlej a nebezpecnej pre mna ohrozujucej zivotnej situacii, ukazal mi smer, kadial viest kroky. mala som vsaj pocit, ze to co prinasa – vseobecne – ma desi. A dnes v noci sa mi s nim snivalo. Putovala som s mamou a pred nami asi 100 metrov presiel cez cestu vlk, bol sivy, silny a velky. obrovsky. mozno aj vacsi ako ja, mozno taky velky ako ja. neviem to posudit. neprinasal nic zle, som si ista a isiel kusok predo mnou, ale zlakla som sa ho, je to zvlastne, lebo som sa ho zlakla a desila ale nebala. asi to neznie logicky. Viete, pretoze narastol za tie roky, dnes mam 36 a hlavne som sa mu potom chcela vyhnut a ochranit seba a mamu. Mám nejaku teoriu, co to znamena. Mozete mi povedat Vas nazor, napisat 🙂 Dakujem, Norika

  Páči sa mi

 9. Hore som písala : Vlk inšpiruje rovnováhu, až voľnosť ducha dokáže spolunažívať so zameraním sa na rodinu. Sú verní do poslednej chvíle a vytrvalo stoja pri svojej svorke. Ich duch je
  bohatý v harmónii, pokoji a v úcte. Vážia si postavenie, v ktorom žijú, napriek tomu sú nezávislí a venujú čas svojim blížnym. Tí, ktorí disponujú totemom vlka sa naučia, ako majú viesť silnú rodinu tak, že nestratia svoju vlastnú osobnosť.

  Vlci žijú v smečkách, nie sú samotári, ale sú nespútaný…možno sa bojíš niečoho čo ťa silno zväzuje a bráni sa voľne pohybovať.

  Páči sa mi

  1. Zdravím Vás, sedí to, až na to, že ja samotárka som. Takže žiadny totem vlka sa nekoná 🙂 myslím, že som už svoje odpovede dostala:) ďakujem. poradím si s tým po svojom, ako napokon vždy 🙂 majte sa dobre

   Páči sa mi

 10. Určite sa to týka niečoho pudového živočíšneho, lebo aj pes sú pudy vo snoch,. nízke prejavy nás samých, ktoré nás ovládajú…a tebe stál v ceste a bol dosť veľký.

  Podľa Meda:

  Vlk je hlavním představitele negativní násilné sexuality; při ovládnutí těchto podvědomých vlastností se vlk či vlčice stávají ochránci snícího, neboť jejich stinná stránka byla transformována. Může být zvířecím duchovním ochráncem, který pomáhá odstraňovat fyzickou bolest, emoce či negativní náplň mysli.

  Prišla mi súvislosť…čítala si knihu, Ženy čo behali s vlkmi?

  https://anitram.wordpress.com/2010/09/17/zeny-ktore-behali-s-vlkmi/

  Určite ťa prišiel upozorniť a upovedomiť, že to sama zvládneš. 😉

  Drž sa. 😉

  Páči sa mi

  1. Knihu Ženy, čo behali s vlkmi mám doma a kedysi som zažila všetky pasce:) úsmevné to síce nebolo, za to ma to priviedlo tam, kde som teraz. Čítala som časti z nej však až dávno po tom. Dobrá kniha 🙂 páči sa mi.

   Áno, v tomto sne symbolizoval vlk závislé sexuálne správanie, už viem, prečo v tom bola zapojená mama, pretože to plynie z jej generačnej línie a svojmu strachu som sa postavila a rozhodla som sa prijať kto som. Prekvapivo mi odľahlo 🙂
   Tá vlčica z minulosti nebola v sne, tá bola ochranárska, symbolizovala slobodu a voľnosť ducha :), ktorou disponujem a schopnosti, ktoré sa vtedy začali rozvíjať alebo objavovať.

   Ďakujem za podporu, viem, že to zvládnem 🙂 dnes už áno. Dnes viem kto som 🙂

   Páči sa mi

 11. No teda..tak som rada, že si ju čítala a priviedla ťa k pochopeniu. Človek ak začne sám seba rozoberať, už nie je tak stratený a veľa vecí vie pochopiť a uvedomiť si prečo tak sú. Prijatie je rozhodujúce v každom smere, lebo ísť proti niečomu nemá význam. 😉

  To áno vlčica má iný význam….Vlčice ochránkyně: přes všechny své negativní vlastnosti má vlčice kladný vztah k vyvrženým jedincům, o něž se dokáže postarat, proto může být na poli snů významnou pomocí jedincům, kteří se cítí osamělí

  Som rada, že vieš kto si….k tomuto som žiaľ ja sama ešte nedospela. 😦

  Páči sa mi

  1. :)))) to je len prechodné štádium u mňa s pochopením kto som, zíde dolu ďalšia šupka cibule a zas bude všetko inak 🙂 myslím, že spoznať kto sme, prijať a pochopiť sami seba, na to je určený celý život, podľa mňa 🙂 všetko dobré prajem a ďakujem

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: