Snár Věry Kubištové Škochové…

Sny patří odedávna v existenci lidského rodu mezi ty nejnevysvětlitelnější záhady lidské duše. Naše vědomí v té době ztrácí schopnost sebekontroly a přesný rozbor všech podílejících se vlivů a dějů za tohoto stavu v centru našeho nitra zatím nikdo přesněji vyzkoumat nedovedl. Dějovou osnovu snů tvoří však vždy naším podvědomím z vnějšku přijímané podněty. Tím si však jen částečné můžeme vysvětlit původ a zdroj inspirace snu.

Takové sny, s jejichž ději a událostmi se spící osoba nikdy předtím v životě doposud nemohla seznámit, a byly tedy mimo hranice jejího vědomí, dělíme potom do tří skupin:

  • První z nich tvoří sny, které předpovídají budoucnost,
  • Dále jsou to sny, které přenášejí určitou situaci, která se může odehrávat i na velmi vzdálených místech
  •  A dále sny, jejichž obsahem může být samotné domýšlení jistých nevyřešených věcí a zejména pak sporných bodů, například z vědeckého bádání, oblastí vynálezů, objevů atd.

Vykládání snů bylo již odedávna jednou z nejstarších věšteckých profesí. Existovaly pro tuto činnost i celé věštírny. Sen se tedy již zdál v životě každému z nás.

Za účelem vyložení jeho významů pak vzniklo i mnoho knih, kterým se podle jejich obsahu začalo říkat prostě snáře.

Z nich pak ty nejstarší vůbec dochované nenesou navíc ani trošku známé historické datum. Proto se také dnes neví, kdy první snář na světě vznikl. Vzniklo jich však velmi mnoho.

Snář však byl vždy odrazem doby svého vzniku, jakož i odrazem sociálních poměrů života té které společnosti. Snáře tedy vlastně vznikaly z té nejniternější, vlastní potřeby prostého, zejména pak venkovského člověka. Ten byl celá staletí, jak z historie známo, silně osobně nesvobodným a vláčel za sebou proto zvlášť těžké břemeno sociálního útlaku. Vy však nyní dostáváte do svých rukou snář, který se vyznačuje užitečností, neboť je výhradně kompilací logických pramenů. Není totiž vůbec “šit” podle dobových poměrů a podmínek. Dílo vzniklo celkem z tří nejobsáhlejších pramenů svého druhu a obsahuje snad vskutku všechny termíny novověké i vědeckého charakteru.

Nenajdete v něm ani stopu po nemístném humoru a grotesknosti. Je navíc též vysloveně prost všech zastaralých a nesrozumitelných výrazů a nezná ani žádná nesmyslná rčení.

Před vyhledáváním si svůj sen vždy znovu dobře promítněte a pečlivě vydělte jeho nejdůležitější jednotlivosti.

V Děčíně dne 27. března 1992

Věra Kubištová – Škochová autorka snáře.

Kubištová-Škochová-Věra-Snář

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: