Spánok, analýza, seba poznanie…

Prvý krok, ktorý musíme urobiť, je spoznanie seba samého. Musíme odhaliť podstatu našej osobnosti, určiť jej charakteristické črty a pozrieť sa na ňu z trocha iného pohľadu ako sme si doposiaľ zvykli. Musíme sa zahrať na psychológa a možno výstyžnejšie by bolo psychoanalytika. Síce nevyučeného, ale za to o poznanie bohatšieho, čo sa našej osobnostnej stránky týka. Veď kto už len nás môže poznať viac ako my sami.

Pri preskúmavaní svojho vnútra, svojho podvedomia, máme k dispozícii viaceré metódy. Našim cieľom je odhaliť korene svojich emócii, svojich túžob, prianí, obáv, úzkostí, všeobecne povedané všetkých našich vnútorných stavov nerovnováhy. A k tomu nám najlepšie poslúži metóda pozorovania a metóda analýzy vlastných snov.

Na tieto dve sa predovšetkým zameriame. Keď sa nám podarí porozumieť svojim pohnútkam a uvedomíme si, že naše správanie bolo mnohokrát iba podvedomou reakciou alebo spontánnym unesením a podľahnutím svojim emóciam, tak vtedy sa môžeme pohnúť ďalej. Pretože keď si uvedomíme fakt, že my nie sme naše emócie, že na nás samých majú len reaktívny dopad, môžeme sa na ne pozerať z hora.

Môžeme ich vedome ovládať, kontrolovať a už nikdy nás nepohltia. Svoj život máme
totiž len vo vlastných rukách. Nikto iný nemôže ovládať naše sny, naše emócie, naše podvedomie, naše správanie a naše životy. Toto musíme pochopiť!!! Vtedy nastane ten správny čas na rozvoj vlastných myšlienok, na budovanie vlastných snov a túžob.

Už nepôjde o akési sny prameniace z našeho podvedomia, ktoré sa tam držia dlhé roky. Už pôjde o vedomé sny vyplývajúce z našeho priameho skúmania a spoznávania reality.

Ciele našej psycho-analýzy:

 • Odhalenie svojej osobnosti
 • Odhalenie koreňov našich emócii
 • Odhalenie koreňov našich túžob, snov
 • Odhalenie koreňov našich obáv, fóbii
 • Odhalenie koreňov našeho správania

Pochopenie týchto vzťahov

Uvedomenie si, že Ja nie som emócia. Nahliadnime dnu!

Najdlhšia cesta človeka je cesta do svojho vnútra. (Dag Hammarskjöld)

Metódy skúmania – Analýza snov

Pre naše účeľy nám postačia dve účinné techniky, z ktorých budeme
vychádzať:

 • Seba-pozorovanie
 • Analýza snov

Seba pozorovanie

Je to najzákladnejšia psychologická metóda. My sa zameriame iba na introspekciu, čiže pozorovanie vlastného prežívania, motívov, vnútorných psychických procesov. Zameriame sa na neustále monitorovanie seba samého. Zahráme sa na Freuda a budeme skúmať naše reakcie, naše správanie, ale aj naše myšlienky.

V každej jednej situácii, keď sa rozčúlime, nahneváme alebo naopak pre niečo nadchneme, zastavíme sa, obrazne povedané vyjdeme na balkón a pozrieme sa na seba z hora. Začneme skúmať, prečo nás dané emócie ovládli, odkiaľ sa vzali, prečo sa nám hlavou honia také a onaké myšlienky. A prečo by sme reagovali za normálnych okolností daným spôsobom. Toto vyžaduje byť neustále pri plnom vedomí, neustále vnímať seba a svoje okolie.

Určite sa nám veľa ráz stane, že sa prichytíme ako vedome snívame, ako sme sa nechali uniesť do ríše pocitov, túžob, snov a že naše správanie, naše chovanie prenechávame niekomu inému. Vtedy sa musíme prebudiť, precitnúť a uvedomiť si danú situáciu. Po dlhšej dobe sa nám podarí odkryť určité črty svojho správania, z ktorých si potom dokážeme utvoriť svoj psychologický profil osobnosti.

Analýza snv

Druhá metóda, ktorou sa budeme zaoberať, je výklad svojich snových predstáv. Už sme spomínali ľudské podvedomie, a práve ono hrá dôležitú rolu v procese tvorby snov. Ich skúmaním a analýzou sa nám môže podariť odhaliť svoje potlačené emócie, odkryť svoje vnútorné túžby, priania a obavy. Pri ich skúmaní si ale musíme vystačiť sami, pretože ich skutočný význam dokážeme odhaliť len a len my sami.

Nik iný by nedokázal nájsť ich pravý význam. Táto technika je veľmi účinná a vhodná aj pre rozvoj svojej kreativity.

Tým, že sa budeme zdokonalovať v zapamätaní svojich snov a ich následnom preskúmavaní, sa nám naskytujú viaceré zdroje nápadov, o ktorých sme doposiaľ nevedeli. Časom sa dokonca môžeme naučiť sny vedome ovládať a využívať ich tak na hľadanie riešení rôznych problémov. Najskôr ale musíme pochopiť ako vznikajú, kde sídli ich scenárista a ako sa v nás odrážajú. Keď sa nám podarí skĺbiť poznatky z ríše snov spolu s poznatkami zo sebapozorovania, máme predpoklady na určenie svojho osobnostného profilu a na pochopenie jeho vzťahu na naše správanie.

Ako si privolám prianie, sny:

1. musíme si želať – silné prianie!!!
2. musíme veriť – stane sa to!!!
3. musíme to očakávať!!!
4. nesmieme vytvoriť problém – žiadne prekážky!!!

Spánok

Spánok je určitá zmenená hladina vedomia, do ktorej sa uberáme každú noc aby sme nabrali nové sily. Je to miesto, kde nám sny chodia na myseľ, je to miesto, kde sa toho o sebe môžeme dozvedieť skutočne veľa. Môžeme tu odhaliť svoje chyby alebo naopak svoje prednosti, dozvieme sa tu mnoho o svojej minulosti, o svojich potlačených, nepríjemných zážitkoch, u ktorých sme sa z nejakej príčiny vyhli priamej konfrontácii.

Takéto korene v nás môžu rásť aj dlhé roky bez toho, aby sme o tom vedeli. Preto chcem aby sme svoje snové predstavy pozorovali, pozorne ich preskúmali a zistili tak o sebe niečo viac. Spánkok prebieha  v týchto fázach:

 • Zaspávanie (hladina Alfa)
 • Prehlbovanie spánku (hladina Theta)
 • Hlboký spánok (hladina Delta)

Pokračovanie Metóda troch prstov a hladina Alfa

Z knihy Adam-Vlastna-cesta-Odhal-svoju-pravu-tvar

Reklamy

2 thoughts on “Spánok, analýza, seba poznanie…

 1. krasny clanok martinka, tento sa mi vlemi pacil a zasa ake krasne obrazky k tomu, v poslednej dobe si davaju aj ostatni zalezat nie len na texte, ale aj grafickej uprave textu a obrazku 🙂
  mas nadherny blog martinka , ja tu chodim velmi rada, ale mas pravdu , clovek ked ma ten svoj, tak sa musi starat ako o babo xixiix a nezysa mi az tak vela casu 🙂
  inak tu zelenu na tom prvom by som ti neverila ze je z toho obrazka prestierania xixiixxi, je uzasna :-)) ale aj tato modra je upokojujuca velmi a na to snive sa velmi hodi :-))))

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s